Molimo Vas sačekajte

Za pacijente

Urin

PRIPREMA ZA UZORKOVANJE URINA

Za pregled urina i urinokulturu (mikrobiološki pregled) najadekvatniji uzorak je prvi jutarnji urin. Uzorak se uzima nakon taolete toplom vodom i sapunom i to srednji mlaz obavezno u sterilnu bočicu. Uzorak je potrebno dostaviti u laboratoriju u najkraćem mogućem roku, poželjno u toku 2 sata od uzimanja. Do donošenja u laboratoriju, uzorak treba čuvati na hladnom mestu. Za malu decu preporucuje se sterilna kesica koja se stavlja nakon obavljene toalete. Urin iz kesice se ne presipa u sterilnu posudu nego se dostavlja u laboratoriju.

SAKUPLJANJE 24h URINA

Bocu koju ste pripremili za sakupljanje 24h urina u toku sakupljanja potrebno je držati zatvorenu i na hladnom mestu.
Način sakupljanja:
- Prvi dan (početak sakupljanja): Prvu jutarnju porciju urina odbacite. Zapišite vreme (npr. 7h). Sve sledeće porcije u toku dana i noći sakupljajte u bocu.
- Drugi dan (kraj sakupljanja): Prvu jutarnju porciju urina sakupite u bocu otprilike u isto vreme (7h). Sa ovom jutarnjom porcijom urina sakupljanje je završeno.
Bocu sa celokupnom količinom urina donesite u laboratoriju. Neke analize zahtevaju sakupljanje urina sa konzervansom.
UZORKOVANJE KRVI

PRAVILNA PRIPREMA ZA UZORKOVANJE KRVI

Za većinu biohemijskih testova (posebno za analizu glukoze, holesterola, triglicerida …) neophodno je uzimanje uzorka na prazan stomak, 10 do 12 sati posle poslednjeg obroka. Ne preporučuje se veća fizička aktivnost tokom 24 časa pre uzorkovanja, jer utiče na povećanje vrednosti pojedinih enzima (CK, LDH, AST) i nivo kalijuma.

Uzimanje uzorka za kompletnu krvnu sliku (eritrociti, leukociti, hemoglobin,…) moguće je tokom celog dana , a adekvatan uzorak je i venska i kapilarna krv (iz prsta).
Uzorci za određivanje nivoa tumorskih markera, virusa i većine hormona se takođe mogu analizirati nezavisno od vremena uzorkovanja, ali je preporučljivo da se ne konzumira hrana i piće najmanje 2-3h pre vađenja krvi. Za analize prolaktin, kortizol i ACTH neophodno je mirovanje od 20 min pre uzorkovanja.

Za pojedine analize je izuzetno značajno vreme uzimanja uzorka, faza menstrualnog ciklusa ili nedelja trudnoće, i tada je neophodna konsulatacija sa lekarom pre uzorkovanja da bi se obezbedio pravilan uzorak.
Priprema za davanje stolice

Priprema za davanje stolice (Okultno krvarenje, bez dijete)

Preporučljivo je da 7 dana pre testa ne uzimate lekove koji mogu dovesti do krvarenja u digestivnom traktu (Aspirin, Ibuprofen, kortikosteroidi...). Odložiti test kod dijareje (proliva), menstruacije, hematurije ili hemoroidnog krvarenja. Uzorak stolice doneti u čistoj posudi za stolicu koju kupujete u apoteci. Količina stolice treba da je veličine zrna graška, nikako veća! Uzorak možete uzeti veče pre planiranog dolaska u laboratoriju, ali ga morate držati na hladnom.

Priprema pacijenta za spermogram

Za analizu spermograma, neophodna je apstinencija u trajanju 3 - 5 dana.
Jako je važno ispoštovati vreme apstinencije jer apstinencija kraća od 3 dana ili duža od 5 dana utiče na broj i pokretljivost spermatozoida.
Za vreme apstinencije pacijent ne sme da konzumira alkohol, da nije pod temperaturom kao i da ne prima antibiotike.
Uzorak se daje u sterilnu bočicu na licu mesta, ili se donosi na temperaturi tela,ispod pazuha u roku od 30 minuta od uzorkovanja.

Spermokultura

Pacijent treba prethodno da urinira.
Uzorak sperme se donosi u laboratoriju u sterilnoj posudi.

Preporuka za pacijente koji su na oralnoj antikoagulantnoj terapiji

1. Terapiju uzimati uveče (poželjno je u isto vreme).
2. Krv za određivanje protrombinskog vremena (INR) vaditi ujutru.
Preporučuje se da interval između uzimanja leka i vađenja krvi za protrombinsko vreme bude 12h.
Unos hrane sa povećanim sadržajem vitamina K i unos drugih lekova može da utiče na dobijeni rezultat.
Namirnice sa visokim sadržajem vitamina K su: lisnato povrće, zelena salata, spanać, kelj, kupus, brokoli, jabuke, šargarepa, paradajz i dr.

Priprema pacijenta za izvodjenje IZDISAJNOG TESTA ZA HELICOBACTER PYLORI

1) Ne uzimati hranu najmanje 6h pre izvođenja testa.
2) Potrebno je da prođe najmanje 4 nedelje nakon sistemskog lečenja antibioticima i najmanje 2 nedelje nakon poslednje doze lekova za smanjenje želudačne kiseline (inhibitora protonske pumpe* i H2 blokatora** )
3) Ne preporučuje se kod osoba sa delimičnom gastrektomijom. Po preporuci lekara test se može izvoditi i kod osoba mlađih od 12 godina.
Za izvođenje testa potrebno je u laboratoriji provesti 30-40 minuta.

Priprema pacijenta za uzimanje briseva

BRISEVI GRLA, USNE I NOSNE DUPLJE

1. Ujutru pre uzimanja brisa najbolje je da pacijent ne doručkuje, da ne pije bilo kakav napitak, niti da sprovodi higijenu usne duplje.Ukoliko je pacijent jeo ili pio neki napitak treba da prođe minimum 30 minuta do uzimanja brisa.
2. Bris je potrebno uzeti pre antibiotske terapije.
3. Potrebno je da prođe najmanje 12h od lokalne aplikacije antiseptičkog sredstva do uzimanja brisa.
4. Kontrolni uzorak posle antibiotske terapije uzeti posle najmanje 7 dana od završene terapije ili po zahtevu lekara.

Priprema pacijenta za test opterećenja glukozom

1. Pre izvođenja testa pacijent ne sme da se izlaže intenzivnim fizičkim aktivnostima.
2. Pacijent treba da bude na normalnoj ishrani 3 dana pre izvođenja testa.
3. Pacijent treba da prekine sa uzimanjem lekova kao što su kortikosteroidi i diuretici (u dogovoru sa lekarom) jer utiču na metabolizam glukoze.
4. Test se izvodi ujutru, posle 10-16h noćnog gladovanja (dozvoljeno je uzimanje vode i nezaslađenog čaja).
5. Za vreme testa pacijent treba da miruje, da ne puši, da ne jede i da ne pije.
Vreme trajanja testa je od 120 do 180 minuta.